Jak się witać prawidłowo? Sprawdź który styl pasuje do ciebie.

Głowy państw dobrze wiedzą, że sposób powitania wskaże, kto w danej parze dominuje. Pozując do zdjęć, politycy starają się stanąć prawą stroną do aparatu – dzięki temu druga osoba musi podać rękę nieco od dołu, czyli wnętrzem skierowanym do góry. Oglądając potem fotografię, można mieć wrażenie, że osoba, która stoi po lewej stronie, była gospodarzem spotkania. Takie zachowanie obserwuje się m.in. u Władimira Putina.

Najlepszym i najbardziej neutralnym sposobem witania się jest podawanie ręki na wprost, bez zbędnego przekręcania jej wnętrzem do dołu (pozycja dominacji) czy wnętrzem do góry (pozycja wskazująca na uległość). Podanie dłoni na wprost świadczy o kompetencji i jednocześnie daje sygnał, że jesteś pewny siebie, wiarygodny i profesjonalny. Gest warto uzupełnić krótkim spojrzeniem w oczy. Uścisk musi być stanowczy, ale nie za długi. Wystarczy jedno potrząśnięcie, by zapaść komuś w pamięć.

Podanie ręki wnętrzem do dołu może być odczytane jako przejaw agresji. Silniejszy uścisk i srogie spojrzenie daje małe szanse na nawiązanie równorzędnej relacji. taki styl mają osoby dominujące, które zawsze pierwsze inicjują powitanie. Jednak jest na to sposób – tzw. technika rozbrajania sztywnej ręki. Wystarczy dyskretnie złapać tak wyciągniętą rękę w nadgarstku i potrząsnąć nią. to pozwala częściowo przejąć kontrolę. Dodatkowo można też położyć swoją dłoń na wierzchu dłoni partnera i przekręcić obie ręce w pozycję neutralną. To jeszcze bardziej ułatwi uzyskanie przewagi.

Kolejna technika powitania – rękawica – charakteryzuje się objęciem dłoni drugiej osoby w taki sposób, że powstaje właśnie coś w rodzaju rękawicy. Podczas powitania neutralnego, kiedy następuje potrząśnięcie, osoba chcąca wyrazić uznanie i szacunek dla drugiej osoby dodatkowo przykrywa drugą ręką dłoń witanego. uwaga! Gest ten często nie sprawdza się w przypadku osób obcych. Zamiast zaufania można wzbudzić tylko niechęć i podejrzliwość.

Martwa ryba, znana również pod nazwą zwiędłej marchewki, charakteryzuje się podaniem dłoni w bardzo delikatny, niemalże niewyczuwalny sposób. Osobiście nazwałabym ten gest nieukształtowanym, ponieważ wskazuje na możliwości modyfikacji i wyuczenia go na bardziej dojrzały i energiczny. Jest stosowany najczęściej przez młode osoby, które rzadko mają do czynienia z witaniem się za pomocą uścisku dłoni z obcymi ludźmi, oraz przez kobiety, które nie czują się pewnie w towarzystwie. W kulturze amerykańskiej panuje przekonanie, że osoba tak podająca dłoń jest nadmiernie delikatna i potulna, łatwo nią kierować, a nawet manipulować. Jeśli podajesz dłoń w ten sposób, postaraj się to zmienić. Będziesz wtedy wywierać lepsze wrażenie.

Uścisk typu łamacz kości stosowany jest zazwyczaj przez osoby zdenerwowane i agresywne. osoba ściska dłoń bardzo mocno, powodując ból i sinienie palców. Warto w takich sytuacjach zastosować technikę wzajemności i dołożyć starań, żeby druga strona wiedziała, że nie godzisz się na takie traktowanie.

„W rekrutacji brały udział cztery osoby. Przebieg rozmów obserwowałam wraz z dyrektorem działu. Jako gospodarze spotkania to my byliśmy osobami, które wychodziły z inicjatywą podawania ręki przy powitaniu, ale trafił się kandydat, który zaraz po wejściu podszedł do mnie, by mnie przywitać, a następnie do dyrektora. Podając mu rękę, dodatkowo położył drugą dłoń na wierzchniej stronie jego dłoni, następnie delikatnie potrząsnął tak złączonymi rękami i lekko się ukłonił. Po wszystkich rozmowach dyrektor poprosił mnie, abym tego pana nie brała pod uwagę. Wydawało mi się, że wiem dlaczego, ale chciałam się upewnić. – To ja będę jego szefem, a nie on moim – wyjaśnił dyrektor. – Nie chcę mieć w ekipie ludzi, którzy na wejściu próbują mi udowodnić, że potrafią przejąć inicjatywę. Czy widziała pani, jak mi podał rękę? – zapytał i stwierdził oburzony: – Jakbym był jego kolegą! Dlatego warto pamiętać, że osobom nam nieznanym lepiej w ten sposób nie podawać ręki.”

 

Ten i wiele innych przykładów znajdziesz w książce pt.: Komunikacja niewerbalna, Relacje, mowa ciała (W życiu prywatnym, polityce i biznesie), Monika Maj-Osytek, Wydawnictwo Samo Sedno.

+48 663 89 88 87 biuro@magiagestow.pl